دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب2

محراب مدرسه زندگی
دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب2

دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب۲ منطقه14
تعاملی سازنده در محیطی سالم در جهت اطلاع رسانی فعالیت های علمی، فرهنگی، هنری و مذهبی دبستان محراب۲ منطقه14
ارتباط:
mehrabschool2.ir
mehrabschool2@gmail.com
شبکه های اجتماعی:
mehrabschool2
آدرس:
تهران، خ پیروزی، بلوار ابوذر، پل چهارم، زمزم شرقی، ربذه جنوبی، کوچه ۳۲، پلاک۱۲
تلفن:
۰۲۱-۳۳۸۲۲۲۴۱_۰۲۱-۳۳۸۲۲۲۴۳

پربیننده ترین مطالب

عضلات سر و صورت

پنجشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۵۱ ق.ظ

  همانطور که می دانید استخوان های سر و صورت ثابت هستند. به استثنای یک قطعه استخوان فک اسفل.بنابراین عضلات موجود در سر و صورت عمدتا" روی استخوان ها متصل نیستند و ارتباط و اتصال آن ها بیشتر روی پوست سر و صورت است و به همین دلیل انسان قادر به حرکت دادن قسمت های مختلف پوست خود در این ناحیه می باشد. این مسئله در حالت های مختلف روانی مثل خنده و گریه و باعث تغییرات مختلف ظاهری در صورت انسان است.

عضله چانه ای ، الیاف این عضله بصورت کوتاه و با رشته های اندک از سطح قدامی چانه شروع می شود و به پوست همین ناحیه خاتمه می یابد. عمل این عضله گود کردن پوست چانه است که در بعضی از افراد به خوبی دیده می شود.

عضلات حالت‌دهنده صورت ، آن دسته از عضلاتی هستند که تمام تغییرات چهره یک فرد, اعم از حالات مختلف احساسی و روانی از قبیل خشم، شادی، اخم، دقت، تعجب و تفکر را نشان می‌دهند. این عضلات که تحت تأثیر الیاف حرکتی عصب فاسیال عمل می نمایند عبارتند از:

عضله ریزوریوس : الیاف این عضله بصورت محدود و پراکنده از حاشیه الیاف عضله پلاتیسما در فاسیای غده پاروتید می آمیزد. گفته می شود که انقباض الیاف این عضله می تواند به ایجاد تبسم کمک نماید.

عضله حلقوی دهان : این عضله همانگونه که از نام آن بر می آید در اطراف دهان و در ضخامت لب ها واقع شده است. برای این عضله دو بخش می توان در نظر گرفت که عبارتند از:
- بخش لبی که در ضخامت لب پایین و بالا قرار دارد و الیاف آن در گوشه های لب از دو سو در هم می آمیزد و رابط لبی (Comissur labial) را پدید می آورد.
- قسمت محیطی که نسبت به قسمت قبلی در حاشیه قرار گرفته است و الیاف آن با الیاف سایر عضلات حالت دهنده صورت در هم تنیده می شود و از رهگذر انقباض این عضلات حرکات مختلف در لب ها شکل می گیرد.

عضله پایین آورنده گوشه لب : الیاف این عضله به حالت مثلثی است که قاعده آن به خط مایل استخوان ماندیبول و رأس آن به گوشه لب منتهی‌ می شود. این عضله در عمل به پائین آوردن گوشه لب کمک می‌کند.

عضله پایین آورنده لب تحتانی : این عضله نیز از بخش قدامی خط مایل ماندیبول شروع می شود و الیاف آن به لب تحتانی منتهی می شود. عمل این عضله نیز کمک به پایین آوردن لب تحتانی است.

عضله چانه ای : الیاف این عضله بصورت کوتاه و با رشته های اندک از سطح قدامی چانه شروع می شود و به پوست همین ناحیه خاتمه می یابد. عمل این عضله گود کردن پوست چانه است که در بعضی از افراد به خوبی دیده می شود.

عضله زیگوماتیک ماژور : این عضله از سطح خارجی استخوان گونه به گوشه لب منتهی می شود و در عمل گوشه لب را به سمت خارج و بالا متمایل می نماید.

عضله ژیگوماتیک مینور : این عضله نیز از سطح خارجی استخوان گونه به لب فوقانی منتهی می شود و در عمل لب فوقانی را به سمت بالا و خارج هدایت می کند.

عضله بالا برنده لب فوقانی : این عضله نیز از زیر کناره کاسه چشمی تحتانی شروع می شود و در لب فوقانی خاتمه می یابد و به بالا بردن لب فوقانی کمک می کند.

عضله بالا برنده گوشه لب : عضله کوتاهی است که در عمق عضلات این ناحیه قرار دارد و از حفره کانین در استخوان ماکزیلا شروع می شود و به گوشه ختم می شود. این عضله در عمل به بالا کشیدن گوشه لب کمک میکند.عضله حلقوی چشم : این عضله سه بخش‌دارد که عبارتند از :
- بخش پلکی که در ضخامت پلک ها قرار دارد.
- بخش چشمی که نسبت به بخش قبلی در حاشیه آن قرار دارد و به لبه های حفره اربیت متصل می شود. دو بخش اخیر این عضله به بسته شدن و بهم فشردن پلک ها کمک می کنند.
- بخش اشکی بخشی از الیاف عمقی این عضله است که در گوشه داخلی پلک قرار دارد و هنگام رسیدن به کیسه اشک ازعقب آن می‌گذرد و به ستیغ اشکی خلفی متصل می شود. این بخش عضله به پر شدن کیسه اشک و تخلیه آن کمک می کند.

عضله پیشانی پس سر : این عضله بخشی از پوشش های تشکیل دهتده کاسه سر است و همانطور که از نام آن پیداست دارای دو بطن عضلانی در ناحیه پیشانی و پس سر است و بخش‌میانی آن حالت آپونوروتیک دارد. این عضله با انقباض خود می تواند پوست پیشانی را جابجا نماید.

عضلات اخم و دقت : این عضلات به صورت الیاف ظریفی در ناحیه ریشه بینی و پوست بین دو ابرو پراکنده اند و با منقبض شدن حرکات همنام خود را ایجاد می نمایند.

عضله پلاتیسما : این عضله همانطور که در ناحیه گردن توضیح داده شد در زیر پوست از محدوده فک پایین شروع میشود و سپس در ضخامت فاسیای سطحی گردن تا ناحیه سینه امتداد می یابد. عصب حرکتی این عضله از شاخه سرویکال عصب فاسیال تأمین می شود‌. این عضله در عمل بطور ضعیف به باز کردن دهان کمک می کند و در صورتیکه فک ها بهم فشرده و این عضله منقبض گردد می تواند به بالا کشیدن پوست گردن و سینه کمک نماید. وضعیت این عضله در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد به این معنی که بصورت یک ورقه عضلانی کاملا منسجم جلوه کند یا اینکه الیاف آن بسیار ضعیف و در ضخامت فاسیا پراکنده باشند و یا اینکه اصلا وجود نداشته باشد.

عضلات نازال : این عضله ازبرجستگیهای آلوئولی مربوط به دندان نیش فک فوقانی و بریدگی نازال استخوان ماگزیلا شروع می‌شود و دارای دو بخش است.
- قسمت با لی : که روی سطح خارجی غضروف بال بینی می‌چسبد. الیاف آن دارای ماهیت عضلانی است و کمک به باز نمودن پره بینی می کند.
- قسمت عرضی : که ماهیت لیفی دارد و بر روی پل بینی به فصل مشترک بخش غضروفی و استخوانی بینی می‌چسبد و هنگام انقباض در این قسمت ایجاد فرورفتگی می نماید.

عضله بالا برنده لب فوقانی و بال بینی : این عضله از زایده فرونتال استخوان ماگزیلا شروع می شود و به لب فوقانی وپره بینی ختم می‌شود. بنا بر این در هنگام انقباض لب فوقانی را بالا می‌برد و مدخل بینی را باز می‌کند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی